Namaz kılmanın insan sağlığı açısından faydaları:

Namaz kılmamın insan sağlığı açısından faydaları:
1- Namazda yapılan hareketler yavaş olduğundan kalbi yormaz. Muhtelif saatlerde olduğu için insanı dinç tutar zindelik verir.
2- Günde 80 defa alnını secdeye koyan bir insanın ritmik olarak beynine daha fazla kan ulaşır.bu yüzden hücreler yeterli beslendiği için hafıza kaybı gibi problemlerle karşılaşılmaz tıpta geçen demans senil denilen hastalığa rastlanmaz beyin rahatlar.
3- Eğilip kalkmaktan dolayı kan devri daimi düzgün olur ve gözlerde oluşan bu beslenmeden dolayı göz içi tansiyonu artmaz ve düzenli olur. Aynı zamanda göz içi sıvısının düzenli olarak değişmesine yardımcı olur ve katarakt karasu gibi rahatsızlıklar önlenmiş olur.
4- Namaz kılmaktaki izometrik hareketler midedeki gıdaların iyi karışmasına safranın kolay akmasına ve dolayısı ile safra kesesinde birikinti yapmamsında pankreastaki enzimleri kolay boşalmasına yardımcı olur. Kabızlığın önlenmesine ve böbrek idrar yollarının çalkalanmasından dolayı böbrek taşlarının önlenmesine ve mesenenin boşalmasına yardımcı olur.
5- Namazda yapılan izometrik hareketler sayesinde devamlı çalışmayan kas ve adalelerin çalışmasına ve bunlardan kaynaklanan artroz ve kireçlenme gibi hastalıkların önlenmesine yardımcı olur.
İşte namazını kılan bir kimsenin allahına ibadet ettiği anda Allah tan gelen bir emirin kendisi için ne kadar faydalı olduğunu görmüş bulunmaktayız.
Namaz kılmanın abdest almanın insan sağlığı için ne kadar önemli olduğu ortadadır. Bu durum karşısında insanların yaşamaya çalıştıkları güzel bir hayat ve huzurlu bir dünya için aslında nasılda bize daha öncelerden yaşamamız gereken sistemlerin hayatımıza girdiğini fark edebiliyoruz. Yüce Allah bizi yaratmış ve bize nasıl güzel yaşanılır değiştirilmiş olan kitaplarında indirdiği gibi değiştirilemeyen tek kitabında da bildirmiştir.
Bu durumda başka bir konuyu da ortaya çıkarmış oluyoruz yaradan olan Allah kulları için her şeyin en güzellerini bizlere bahşetmiştir. Ve bu yaşantıyı inanan inanmayan tüm insanlara fark edebilecekleri şekilde delilleriyle ortaya koymuştur.bir insan Allah tan habersiz bile yaşasa yaşamak istediği hayat için aslında bir delil olduğundan bile habersiz olsa yaşamak için zamanla farkında olmadan Allah’ın kitabında ki gibi yaşamaya çalışacaktır. Ve o insan yaşamak için gereken tüm ihtiyaçlarının yazıldığı anlatıldığı bir dinle tanıştığı zaman o dine ve peygamberine itaat etmekten başka bir şey yapabilir mi merak ediyorum ama gözler önüne serilen bir gerçekten nasıl olurda kaçabiliriz. Kendimize bu kötülüğü nasıl yapabiliriz. Şunu kesinlikle izah edebilirim insanlar doğru yolu gördükleri halde o yolu terk ederlerse asla ve asla huzur bulamazlar belki rahat ve güzel bir hayat yaşayabilirler ama hep bir eksiklikleri olduklarını hissederler o duygu ve düşünceden asla kurtulamazlar ama yinede ısrarla neden o yola doğru yürümekten korkarlar anlamıyorum nefislerine karşı bu kadar mı güçsüzler evet nefis çok kuvvetlidir ama o yenilmez değildir. Neden huzuru bulmak için mücadele etmeyiz neden yenebilecekleri bir savaşa girmekten korkuyorlar bunun yorumunu sizlere bırakıyorum sadece oturup biraz düşünmek yeterli diye düşünüyorum. İnsanların yenebileceği söylenen bir nefisle mücadele etmemesi gözünüzün önünde olan bir savaşta kaçınılmaz galibiyetle sonuçlanacak bir savaştan sırtını dönüm gitmek ve savaştan mağlup olarak ayrılmayı göze kim alabilir bütün mal varlığını kaybedeceği bir savaşta sadece malı değil özgürlüğü ve değer verdiği bütün varlıkları olacaktır nefisle savaşta aynıdır o savaştan da mağlup olarak ayrılırsak kaybedeceklerimiz diğer savaştan daha pahalıya patlayacağından emin olabilirsiniz. İşte o zaman bu savaşa sırtını dönüp gitmenin ne kadar büyük kayıplara yol açtığını görmemiz için hesap gününe kadar beklememiz gerekecek ve biliyorsunuz ki orda pişmanlık fayda etmeyecek sadece yaptıklarından dolayı hesap olunacak işte o gün kaybettiklerimizi kazanmamız için bir şansımız daha olmayacak ama dünyadaki savaş öyle değil yaşadığınız sürece bazı şeylere yeniden başlama şansımız vardır bu şansı değerlendirebilirsek kurtuluruz işte yakaladığımız fırsatları kaçırmamız gerektiğini kısaca özetledim modern dünya insanların yaşama standartlarını sadece kendi bildiklerine göre değil bu yaşama daha olgun çerçevede yön veren İslam dinine uyum sağlamakla kazanacağımız hem bu dünyada olacak hem de ahiret gününde.
2-1 Temizlik
Son dönemlerde günümüz insanlarının sağlık konusunda atmış oldukları adımları yakından takip ediyoruz bir salgın hastalık hususunda insanların almış oldukları tedbirler ve bu tedbirlere nasılda riayet edildiğini görüyorsunuz insanlar bu hastalılara düşmemek ve rahat bir hayat yaşamak için elinden gelenleri yapmaktadırlar bu hastalıklardan korunmanın en önemli yolunun temizlik olduğu dikkatleri çekmektedir.
Salgın hastalıkların en önemli kurtuluş unsuru olarak temizlik kurallarına uyulması gerektiği doktorlar tarafından da insanlara duyurulmaktadır. İşte bu durumda insanların modern dünyada almış oldukları önlemlerin en önemlisi olan temizlik unsuru karşımıza çıktığında temizlik konusunun İslam dinindeki önemi ve bu önemin korunması hakkında yazılı ve sözlü olarak bildirilmiş birçok ayet ve hadisi şerif bulunmaktadır.
“ Temizlik imanın yarısıdır” bu cümle hemen her Müslüman insanın telaffuz etmiş olduğu bir cümledir temizlik unsuru İslam dininde hemen her konuda önemle bildirilmiştir. Namaz kılamadan önce temizlenmek bu örneklerin en büyüğüdür.
Abdest almak temizlik unsurunun bir örneğidir yine namaz kılmakla sağlanan insan sağlığı hareketleri namaz kılmak için alınan abdest içinde geçerlidir. Abdest alırken insan vücudunun büyük bir kısmı rahatlamış ve pisliklerden arınmış olmaktadır. Bu temizliğin insanlar için sayamayacağımız bir çok faydası vardır bunlardan bazılarından biraz bahsedelim.
1- Abdest alınırken eller,yüzler,burun, ağız,kollar,alın, kulaklar, ense ve sırası ile ayaklar yıkanmaktır. Bu uzuvların bir çoğu insanların birbiriyle olan temaslarında kullanılmaktadır ve salgın bir hastalık durumunda bu uzuvlardan gelecek tehlikelerden bir nebze olsun uzaklaştırılmıştır.
2- Abdest alırken ellerin yıkanması yemek yerken ellerin ağızla olan temasından dolayı oluşacak bakteri enfeksiyonlarına karşı önlem almamızı sağlar
3- Abdest içinde yüzlerin yıkanması durumunda insanların ferahlaması ve yüz kısmında oluşabilecek bakteri enfeksiyonlarına karşı alınan güzel bir önlemdir
4- Abdest alınırken ağız burun ve kulakların yıkanması yine bu bölgelerde oluşabilecek mikrobik hastalıklara karşı bir önlem alınmış olunur buruna çekilen su kılcal damarların rahatlaması rahat nefes alma ve burada bulunan temizlik kıllarının temizlenmesini sağlar ve bu bölgeden oluşabilecek solunum yolları enfeksiyonlarına karşı önlem alınmış olur.
5- Yine kolların yıkanmasında bu bölgedeki damarların masaj yapmış gibi rahatlamasına ve kan dolaşımının düzenlenmesine yardımcı olur.
6- Baş ve ense kısmının yıkanması özellikle ense kısmında bulunan atardamarların rahatlaması baş ağrısı kan akışının düzeni vücuttaki elektrik sisteminin rahatlaması gibi bir çok sayamayacağımız faydası bulunmaktadır.
7- Son olarak ayak yıkama işleminde bu bölgedeki oluşan bakterilerin yok edilmesi ve mantar nasır gibi bir çok hastalığın önlenmesine yardımcı olur ayak kokusu sıkıntısını ortadan kaldırır.
Gördüğünüz gibi abdest almanın sayılamayacak kadar insanlara faydaları vardır. Bütün bu işlemleri yapan bir insan ile yapmayan insan arasında sizce de fark yok mu acaba?
İslam dininde temizliğe çok büyük önemler verilmiştir. Temiz olmak imanın yarısı olması çok büyük bir söz dür inanan Müslümanlar her zaman her yerde temiz olmak zorundadırlar. Çünkü İslam dininde bir çok ayet ve hadiste temizlikten bahsedilmiştir.ve Müslümanlara temizlik yapmaları ve temiz olmaları için emirler gelmiştir.

Abdest almak ve namaz kılmak bu denlerden dolayı değildir allahın emridir öncelikle bunun için yapmalıyız burda anlatmak istediğim abdest alan ve namaz kılan insanların kaybettikleri bişey olmadığı aksine kazanmış olduklarıdır tabi bu olayın maddi yönü bide manevi yönü var

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !