LA FONTAINE MASALLARI (EZOP MASALLARI)

LA FONTAINE MASALLARI (EZOP MASALLARI)

 

La Fontaine, tam adıyla Jean De La Fontaine, 1621 ile 1695 yılları arasında yaşamış bir Fransız yazarıdır. Masalları dilden dile dolaşan bu ünlü yazar, uzun yıllar ormanlık bir bölgede yaşamış. La Fontaine'nin masallarında anlattığı hayvanlar onun için çok önemli olsa gerek... Masallarına konu olan hayvanlar, konuşuyorlar. Bu tür, hayvanların ağzından anlatılan masallara FABL adı verilir. Olaylar şiirsel bir dille anlatılır. Çok etkileyicidirler, öyle ki, sadece çocuklar değil büyükler de severek dinler bu masalları... Kurnaz tilkiler, kibirli arslanlar, çalışkan karıncılar ve bir dolu sevimli hayvancık La Fontaine'in masallarından bize seslenirler. Onların öykülerinden her zana kendimize uygun dersler çıkarabiliriz. En güzeli de bunu yaparken çok eğleniyor olmak...

 

HİKAYE VE MASALLARI

 

1. Ağustos böceği ile Karınca

2. Karga ile Tilki

3. Kurt ile Kuzu

4. Tavşanla Kaplumbağa

5. Kurt ile Köpek

6. Tilki ile Leylek

7. Horoz ile Tilki

8. Kedi ile Fareler

9. Kurt ile Leylek

10. Tarla Faresi ile Kent Faresi

11. Kurbağa ile Korkak Tavşan

12. Güvercin ile Karınca

13. Değirmenci Oğlu ile Eşeği

14. Ayının Dostluğu

15. Altın Yumurtlayan Tavuk

16. Tilki, Horoz ve Karga

17. Fino ile Eşek

18. Yarasa ile Gelincikler

19. Aslan ile Sinek

20. Horoz ile İnci.

 

Kurbağa ile Korkak Tavşan

 

Ormanların en korkak hayvanı tavşanmış. Yaprak kımıldasa hemen saklanacak yer ararmış. Ona bu kadar korkak olmaması gerektiğini söylüyorlarmış ama bu sözde pek işe yaramıyormuş. Kendisinden çok daha küçük hayvanların ormanda korkusuzca gezdiğini gören tavşan korkaklığına daha bir üzülürmüş.

Bir gün tavşan ormanda gezintiye çıkmış. Tabii buna gezinti denirse. Korka korka, saklana saklana yüreği ağzına gelerek yürüyormuş ormanda. Tam gölün kıyısına geldiğinde vwırrrakk wırraaakkk diye bağırarak suya atlayan kurbağalar görmüş. Buna çok şaşırmış. Çünkü kurbağalarda kendisinden korktukları için suya atlıyorlarmış. Tavşan o an anlamış ki ormanda kendisinden daha korkak hayvanlarda var.

O günden sonra tavşan korkusunu az da olsa yenmeyi başarmış.

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !